poletni planinski tabor Izlet Poletni tabor v Podljubelju: na povezavi 40.tabor so objavljene moje fotografije iz planinskega tabora. Lep planinski pozdrav, Janko Juršič

Špik nad Nosom

Do izleta je še 3 dni ... in še odštevamo

Odhod:   sobota, 24. avgust 2019 [ 02:00 ]
Prihod:   nedelja, 25. avgust 2019
Trajanje:   2 dneva
Težavnost:   Zelo zahtevna
Špik nad Nosom (2531 m) in Špik nad Špranjo (2554 m)

V tem divjem svetu je še veliko drugih špic, turnov in ostric, ki bi si zaslužili »špikasto« ime ...
Špik nad Nosom je 2531 m visoka gora, ki se nahaja v grebenu gora med Montažem in Višem. S kamnitega vrha se nam ob lepem vremenu odpre razgled na skupini Viša in Montaža ter mejnemu grebenu, kjer najlepše vidimo masiv Kanina.
Pred nekaj leti so na vrhu postavili tudi bivak Luca Vuerich, kjer lahko prenoči 9 oseb, posvečen pa je alpinistu iz Trbiža, po katerem bivak nosi tudi ime.

Izhodišče: Pecol (1510 m)
Izhodišče Širina/Dolžina: 46,4092°N / 13,4376°E
Cilj: Špik nad Nosom / Foronon del Buinz (2531 m)
Ime poti: Ceria
Čas hoje: 3 h 45 min
Zahtevnost: zelo zahtevna označena pot
Višinska razlika: 1021 m
Višinska razlika po poti: 1050 m
Zemljevid: Julijske Alpe - zahodni del 1:50.000
Priporočena oprema (poletje): čelada, komplet za samovarovanje
Na zahodni strani se greben Poliških Špikov začenja s kraljem Zahodnih Julijcev. Špik nad Policami (2753 m) vsi bolj poznamo kot Montaž. O razlogih,Okno in okence Špik nad Policami, Špik nad Plazom in Špik nad Cijanericozakaj. Severno pod njim, izven glavnega grebena, je težko dostopni Špik nad Zadnjo polico (2680 m), bolj znan kot Severni stolp, na katerega brez vsaj druge stopnje plezanja ne bo šlo. Če sledimo grebenu na vzhod, onkraj gore z imenom Vrh Brda (2661 m), na katero se lahko povzpnemo po shojeni potki s stare poti, ki mimo Pipanove lestve vodi na Montaž, naletimo na Špik nad Plazom (2606 m), ki se obiskovalcev brani s strmim, a obvladljivim jugozahodnim pobočjem.
Obvezna prijava (Marjan-041698741 po 19 uri!)

Po Slovenski planinski poti od Robana do Jezerskega
Špik nad Nosom
Montaž, Špik in Hude police
Montaž, Viš
Dan planincev Podravja na Rogli
Uršlja gora
Lunin pohod: Ormož-Velika Nedelja-Kogel-Ormož
Lunin pohod: Podgorci-Preclava-Podgorci

Grossglockner
Dachstein
Jezersko-Rinke-Skuta-Jezersko
Gonžarjeva peč
Triglav iz Rudnega polja na Pokljuki
Jungfrao, Monsch
Lunin pohod:Miklavž-Krčevina-Vinski Vrh-Miklavž
Poletni tabor v Podljubelju

Nesreča uči verovati in moliti.
Adversae res admonent religionum.

Isaac Newton
Če sem videl dlje, je to zato, ker sem stal na ramenih Velikanov.